Kiosk Ekran Nedir? - Eio Kurumsal
Mustafa Kemal Paşa Mh. Hilal Sk. No:46/A - Avcılar / İSTANBUL
tren

Kiosk Ekran Nedir?

Kiosk Ekran Nedir?

 

Bilgi vermeyi amaçlayan dokunmatik ekranlara kiosk ekran denir. Bilgi edinmek isteyen kullanıcıların dokunmatik ekranlar aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirmesi olanağı tanır.

 

Kiosk Ekran Türleri Nelerdir?

Kiosk Ekran Türleri, kendi içinde 6 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Self servis kiosk ekranlar

2)İnfo kiosk ekranlar

3)Satış amaçlı kiosk ekranlar

4)Servis amaçlı kiosk ekranlar

5)Bilgi verme amaçlı kiosk ekranlar

6)Tanıtım amaçlı kiosk ekranlar

 

Kullanıcıların kart okutmak, para vermek gibi işlemleri kendi kendine yapabildiği ekranlara Self servis kiosk ekranlar denir. Self servis kiosk ekranların üzerinde, işlemleri gerçekleştirebilmek için her türlü donanım ve cihaz bulunur. İşlemleri gerçekleştirebilmek için sadece menülerin bulunduğu, farklı donanımların ve cihazların bulunmadığı ekranlara İnfo kiosk ekranlar denir.

 

İnfo kiosk ekranların üzerindeki menülerden başvuru, işlem takibi gibi işlemler gerçekleştirilir. İnternet aracılığı ile herhangi bir ürünün satışının gerçekleştirildiği ekranlara Satış amaçlı kiosk ekranlar denir. Satış amaçlı kiosk ekranların üzerinden bilet, jeton ve telefon kartı gibi ürünlerin satışı gerçekleştirilir. Birden fazla servislerin kullanılmasına olanak tanıyan ekranlara Servis amaçlı kiosk ekranlar denir. Servis amaçlı kiosk ekranlar, kamu kurumlarında, özel hastanelerde kullanılabilir.

 

Her türlü bilgi içeriğinin ulaşılmasına olanak sağlayan ekranlara Bilgi verme amaçlı kiosk ekranlar denir. Bilgi verme amaçlı kiosk ekranlar ile müze içeriklerine, seminer içeriklerine ve eğitim kurumlarının eğitici içeriklerine ulaşmak mümkün olur. Firmaların pazarlama faaliyetlerinin tanıtılmasına, ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtılmasına olanak tanıyan ekranlara Tanıtım amaçlı kiosk ekranlar denir.

 

Kiosk Ekran Özellikleri Nelerdir?

 

Kiosk ekranın 4 tane özelliği vardır.

1)Bu ekranda Resistive özelliği vardır.

2)Bu ekranda Capasitive özelliği bulunur.

3)Söz konusu ekranda Surface Wave özelliği vardır.

4)Kiosk ekranda İnfrared özelliği vardır.

 

Kiosk ekranın, ekrana dokunulduğu zaman yapılan basıncı algılaması özelliğine Kiosk ekranda Resistive özelliği denir. Kiosk ekranda Resistive özelliğinin maliyeti düşüktür. Kiosk ekranın, ekrana dokunulduğu zaman elektrik akımındaki değişikliği algılaması özelliğine Kiosk ekranda Capasitive özelliği denir. Kiosk ekranın, ses dalgaları ile çalışması özelliğine Kiosk ekranda Surface Wave özelliği denir. Kiosk ekranın, sadece kızılötesi ışınlar ile çalışması özelliğine Kiosk ekranda İnfrared özelliği denir.

Kiosk Ekran

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: